0

انکر تکست (Anchor text ) چیست ؟ چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد؟

یکی از فاکتور هایی که در سئو سایت بررسی می شود و می تواند به بهینه سازی وب سایت کمک کند انکر تکست ها می باشد. انکر تکست (Anchor text ) که با عنوان های متن لینک، لیبل لینک یا عنوان لینک نیز شناخته می شود، همان عبارات قابل کلیک در سایت ها می باشند.

برای مثال در جمله ” یکی از خدمات شرکت داده پردازان راستین طراحی سایت می باشد.” کلمه طراحی سایت به صفحه خدمات طراحی سایت لینک شده است و با کلیک بر روی کلمه طراحی سایت ، صفحه مربوطه نمایش داده خواهد شد.

انواع انکر تکست از نظر لینک دهی

در واقع انکر تکست ها را می توان به دو نوع تقسیم کرد. لینک داخلی و خارجی. در مثال بالا کلمه طراحی سایت به یک صفحه از همین وب سایت لینک داده شده است . بنابر این یک لینک داخلی محسوب می شود.
یعنی زمانی که لینک دهی به یک صفحه وب با دامنه یکسان صورت بگیرد لینک داخلی عادی محسوب می شود. اما زمانی که کلمه یا عبارتی به صفحه ای خارج از وب سایت لینک داده شود. این یک پیوند خارجی می باشد.

برخی از کارشناسان سئو ، بهینه سازی انکر تکست ها را با هدف بهینه سازی وب سایت درک نمی کنند و توجهی به آن نشان نمیدهند. این در حالی است که در صورتی که بهینه سازی لینک ها به درستی انجام شود ، می تواند تاثیرات چشم گیری بر روی رتبه بندی سایت در موتور های جستجو بگذارد.

انکر تکست ها چگونه می توانند بر روی نتایج موتور جستجو تاثیر بگذارند؟

موتور های جستجو از انکر تکست ها برای ارزش دادن به یک سایت در ازای کلمات کلیدی استفاده می کنند. در صورتی که کلمه های کلیدی مثل طراحی سایت ، طراحی فروشگاه اینترنتی به صفحات یک سایت لینک داده شود ، موتور جستجو نیز در ازای جستجو چنین کلماتی به صفحات مربوطه لینک می کند.

بخوانید!  نقد و بررسی بهترین میکروفون برای تولید محتوا | Boya M1

پیش از این وب مستر ها برای نشان دادن یک انکر تست از  عباراتی مانند ” اینجا کلیک کنید” برای نشان دادن پیوند به یک صفحه جدید استفاده می کردند. امروزه تشخیص یک متن قابل کلیک برای کاربران اینترنت یک دانش بدیهی است . به خصوص که این لینک ها با رنگ متفاوت و متضاد با متن و یا با خطی زیر عبارات مشخص می شوند و کاربران تنها با نگاه کردن به متن می توانند این گونه لینک ها را تشخیص دهند. بنابراین برای بهبود سئو سایت دیگر روش های قدیمی لینک دهی و استفاده از عباراتی مانند “اینجا کلیک کنید” ، “اینجا” توصیه نمی شود. بنابراین بهترین راه برای اینکه بتوان به موتور های جستجو نشان داد که در ازای چه کلمات کلیدی به صفحات وب سایت شما لینک کند این است که متن انکر تکست دقیقا مرتبط با صفحه مربوطه باشد.

رابطه انکر تکست و سئو کلاه سیاه

با توجه به توضیحات ذکر شده ، اهمیت انکر تکست ها در بهینه سازی وب سایت مشخص شد. اما باید این نکته ذکر شود که متاسفانه انکر تکست یکی از فاکتور هایی است که در سئو کلاه سیاه مورد استفاده قرار میگیرد.

برخی از افرادی که بر روی سئو سایت با روش های کلاه سیاه فعالیت می کنند ، از انکر تکست خارجی (لینک دهی خارجی) برای تقویت و بهبود رتبه سایت در موتور های جستجو استفاده می کنند. در برخی از موارد کارشناس سئو کلاه سیاه از انکر تکست هایی همرنگ با پس زمینه وب سایت در داخل متن برای ارزش دادن به صفحات استفاده می کند. در این حالت لینک دهی به تعداد زیادی در یک صفحه سایت صورت می گرد. اما به دلیل اینکه هم رنگ با پس زمینه سایت هست از دید کاربران خارج می ماند.

بخوانید!  شروع طراحی سایت

البته در سال های اخیر گوگل و دیگر موتور های جستجو الگوریتم های خود را به روز کرده اند که بتوانند از چنین روش های کلاه سیاه جلوگیری کنند. در به روز رسانی آپریل ۲۰۱۲ گوگل که به عنوان الگوریتم پنگوئن شناخته می شود، گوگل سعی بر این داشت که از روش های سئو کلاه سیاه که توسط کارشناسان بازاریابی بر پایه سئو انجام می شد جلوگیری کند و توانتست تا حد زیادی این گونه روش ها را کنترل کند.

می توانید در مقالات “بهینه سازی وب سایت چیست ؟ – آشنایی با مفهوم سئو ” و “چه عواملی بر بهینه سازی وب سایت (سئو یا SEO ) موثر اند؟” در خصوص بهینه سازی وب سایت بیشتر مطالعه کنید.

نوشته انکر تکست (Anchor text ) چیست ؟ چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد؟ اولین بار در داده پردازان راستین. پدیدار شد.