0

راهنمای انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل

طراحی سایت

تلفن های همراه دنیای بازاریابی دیجیتال را متحول کرده اند و بخش عمده ای از بازاریابی دیجیتال را به خود اختصاص داده اند. بسیاری از صاحبان برندهای مختلف امروزه به جدیدترین تکنولوژی بازاریابی، یعنی اپلیکیشن های تلفن همراه هوشمند روی آورده اند تا مشتریان بیشتریرا به سمت خود جذب کنند. به همین دلیل، انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل که با پلتفرم های مدرن تلفن همراه سازگاری بالایی داشته باشد، اهمیت زیادی یافته است. در این مطلب قصد داریم شما را در انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل کمک کنیم و شما را با انواع زبان های برنامه نویسی آشنا کنیم:

زمانی که برای اولین بار از آیفون (iPhone) رو نمایی شد، انتخاب زبان برنامه نویسی محدود بود و تنها می توانستید از زبان های Objective-C، C و یا C++ استفاده کنید. هنگامی که اندروید به بازار معرفی شد، زبان جاوا به عنوان اولین زبان برنامه نویسی به تصویب رسید.

انتخاب زبان برنامه نویسی در طراحی اپ موبایل

انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل در iOS

در iOS به منظور طراحی اپلیکیشن های کاربردی، از زبان برنامه نویسی شیء گرای Objective-C استفاده می شد. این زبان پیش از روی کار آمدن زبان برنامه نویسی سوئیفت هسته اصلی تولید نرم افزارهای مناسب برایAPPLE ، iOS و OS X بودو پس از آن زبان قدرتمند Swift به دنیا معرفی شد که این زبان با Objective-C ادغام شده است و یک زبان مدرن تر را ایجاد کرده است. از ویژگی های کلیدی زبان Objective-C می توان به امکان استفاده از C++ در حین استفاده از آن، ساده بودن استفاده، استفاده از زمان اجرای دینامیک، پشتیبانی از تایپینگ دینامیک اشاره کرد. زبان سوئیفت یک زبان بسیار محبوب برای طراحی اپ های موبایل است و از سرعت رشد و توسعه بالایی برخوردار می باشد؛ به طوریکه توسعه دهندگان آشنا به زبان برنامه نویسیSwift بیشترین درآمد را در میان تمامی برنامه نویسان سراسر دنیا دارند. از ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی سوئیفت می توان به کد باز بودن، یادگیری بسیار آسان، نیاز داشتن به کدهای کوتاه تر و کمتر برای طراحی اپ موبایل، و… اشاره کرد.

بخوانید!  افزایش ارزش و اعتبار طراحی سایت

انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل در Android

اندروید عمدتا مبتنی بر زبان جاوا است که یکی از رایج ترین زبان ها برای همه توسعه دهندگان اپ موبایل است. این زبان عملکرد عالی را هنگام نوشتن و طراحی اپ موبایل به شما ارائه می دهد. اگر به دنبال بهبود عملکرد هستید، می توانید نگاهی به Android NDK بیاندازید. این کار به شما اجازه ساخت کدها و پلاگین ها در C و C ++ که در محیط اندروید اجرا می شود، را می دهد. در کل، جاوا مناسب ترین زبان برای توسعه اپلیکیشن های موبایل می باشد زیرااپلیکیشن های نوشته شده با استفاده از جاوا قابل اجرا بر روی تمام پلتفرم های موجود برای اندروید می باشند. زبان برنامه نویسی جاوا علاوه بر اینکه در طراحی اپلیکیشن های اندروید کاربرد دارد، در توسعه اپلیکیشن های سرور، اپلیکیشن های وب، وب سایت ها، بازی ها و… نیز کاربرد دارد. شی ء گرایی بودن، قابلیت اجرا در تمامی پلتفرم ها، پشتیبانی از API های تکمیلی، یادگیری آسان و خوانا بودن و… برخی از ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی جاوا می باشند.

انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل در Windows

توسعه اپلیکیشن های ویندوزی مسلما انعطاف پذیرتر از سایر اپلیکیشن ها است و از زبان های زیادی پشتیبانی می کند. زبان های برنامه نویسی C#، .Net، VB با XAML نوشته می شوند و پشتیبان قوی برای برنامه های جاوا اسکریپتی هستند.

انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل در Cross-Platform

زبان برنامه نویسی سی شارپ (#C)یک زبان چند الگوییاست که علاوه بر شی گرا بودن جز گرا نیز هست. این زبان برنامه نویسی توسط ماکرو سافت ایجاد شده است و برای طراحی انواع اپلیکیشن های سرور، بازی های دسکتاپ و موبایل، وب سرور ها و… استفاده می شود. توسعه دهندگانی که به زبان سی شارپ تسلط دارند می تواندد انواع اپلیکیشن های اندروید و  iOSرا طراحی کنند. از ویژگی های کلیدی زبان سی شارپ می توان به سادگی زبان و سهولت استفاده از آن، قابلیت توسعه آن، دسترسی به فریم ورک .Net و مناسب بودن آن برای طراحی اپلیکشین های تحت وب اشاره کرد.

بخوانید!  ناگفته‌های کسب درآمد از آپارات

زبان برنامه نویسی C++ نیز یک زبان چند الگویی شیء گرا است که از آن می توان برای طراحی اپلیکیشن های اندروید، iOS و ویندوز استفاده کرد. طراحی مرورگرهای وب، طراحی انواع مختلف اپلیکیشن، طراحی پلتفرم های محاسباتی، طراحی انواع بازی های رایانه ای، طراحی زبان های برنامه نویسی جدید و… همه و همه به کمک زبان برنامه نویسی C++ امکان پذیر است.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نیز یک زبان چند الگویی است و می توان از این زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن های موبایل اندروید، ویندوز و iOS استفاده کرد و نیاز به کد نویسی جدا برای هر یک سیستم عامل های موبایل نیست و می توان با یک بار کد زدن، آن را در تمامی پلتفرم ها اجرا کرد.

نوشته راهنمای انتخاب زبان برنامه نویسی اپ موبایل اولین بار در داده پردازان راستین. پدیدار شد.