0

نمایش سوال و جواب در نتایج گوگل با FAQ سرچ کنسول

یکی از تکنیک های افزایش نرخ کلیک که هم از نظر موتورهای جستجو و هم از نظر کاربران جذابیت بالایی دارد، نمایش پرسش و پاسخ در نتایج گوگل است. به منظور ایجاد ایجاد سوال زیر لینک سایت در گوگل باید از نشانه گذاری اسکیما استفاده شود. هنگامی که قابلیت سوال و جواب در نتایج گوگل برای شما شما فعال شد، زمان آن می رسد که با استفاده از بخش FAQ سرچ کنسول گوگل به بررسی این موارد بپردازید. می توانید در سرچ کنسول گوگل تمامی اطلاعات مربوط به داده ساختار یافته FAQ را دریافت کرده و خطاهای احتمالی را رفع نمایید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تصمیم داریم شما را با نحوه تحلیل پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با FAQ سرچ کنسول را آشنا کنیم. در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با این داده ساختار یافته تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد:

  • پرسش و پاسخ در نتایج گوگل چیست؟
  • تحلیل قسمت سوالات متداول با FAQ سرچ کنسول
  • کار با نمودار صفحه FAQ وبمستر تولز
  • تحلیل جدول داده ساختار یافته پرسش و پاسخ در FAQ سرچ کنسول

پرسش و پاسخ در نتایج گوگل چیست؟

صفحه سوالات متداول ( FAQ ) لیستی از پرسش و پاسخ هایی است که درباره یک موضوع مشخص نوشته شده اند. بسیاری از وب سایت ها از این قابلیت برای نمایش سوالات متداول در وب سایت خود استفاده می کنند. اما برای اینکه بتوانید آنها را در نتایج گوگل برای صفحه مربوطه نمایش دهید، باید از نشانه گذاری اسکیما استفاده کنید. با استفاده از داده های ساختار یافته این امکان برای گوگل به وجود می آید که محتوای نشانه گذاری شده وب سایت شما را خوانده و از آن در نتایج جستجو خود استفاده کند.

بخوانید!  ایجاد برند تجاری برای طراحی سایت

داده ساختار یافته

نمایش پرسش و پاسخ در نتایج هم برای موتورهای جستجو بسیار جذاب است و هم اینکه به شما در رسیدن به کاربران هدفتان کمک می کند. به همین دلیل توصیه می شود که از آن به شکلی مناسب و به جا استفاده شود تا هم سئو وب سایت بهبود پیدا کند و هم توجه مخاطبین هدف جلب شود.

برای ایجاد صفحه FAQ روش های مختلفی ارائه شده است. برای آشنایی بیشتر با بهترین روش های موجود می توانید مقاله نحوه ایجاد زیر عنوان در نتایج گوگل را مطالعه نمایید.

تحلیل قسمت سوالات متداول با FAQ سرچ کنسول

یکی از داده های ساختار یافته مهمی که اخیرا توسط گوگل در نظر گرفته می شود، نمایش پرسش و پاسخ در نتایج گوگل است. خوشبختانه در گوگل سرچ کنسول به صفحه FAQ پرداخته شده و می توانید از طریق آن به تحلیل عملکرد وبسایت خود در این زمینه بپردازید. به منظور استفاده از اطلاعات مربوط به صفحه FAQ باید از طریق قسمت enhancements سرچ کنسول گوگل اقدام نمایید.

آموزش کامل بخش enhancements گوگل سرچ کنسول

  1. ابتدا به کمک آموزش ورود به گوگل وب مستر تولز وارد سرچ کنسول گوگل شوید.
  2. با کلیک بخش enhancements گوگل سرچ کنسول شما زیرمجموعه های آن نمایش داده می شود. از میان موارد قرار گرفته در این بخش باید زبانه FAQ را انتخاب نمایید.

با کلیک روی FAQ با تصویر زیر رو به رو خواهید شد. در این صفحه می توانید اطلاعات مربوط به پرسش و پاسخ در نتایج گوگل را در دو بخش نموداری و جدولی مشاهده نمایید.

بخوانید!  آموزش قسمت نمایش در منوی وردپرس

پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با FAQ سرچ کنسول

نمودار صفحه FAQ وبمستر تولز

در قسمت نمودار می توانید تعداد صفحات FAQ که دارای خطا بوده یا بدون مشکل نمایش داده می شوند را مشاهده نمایید. بخش نموداری FAQ سرچ کنسول گوگل به شکل زیر دسته بندی شده است:

داده ساختار یافته FAQ سرچ کنسول

  • Error: در این قسمت می توانید تعداد خطاهای صورت گرفته در داده ساختار یافته پرسش و پاسخ در نتایج گوگل را ببینید. همچنین این امکان را خواهید داشت که روی نمودار وضعیت و تعداد خطاها در یک روز مشخص را نیز مشاهده نمایید. اگر می خواهید صفحه FAQ مورد نظریان در نتایج گوگل نمایش داده شود، باید برای رقع این خطاها اقدام نمایید.
  • Valid with warning: این قسمت به صفحات FAQ اشاره دارد که معمولا در نتایج گوگل نمایش داده می شوند اما دارای خطایی هستند که باید رفع شوند. برای رفع خطاها هر دو بخش نامبرده باید از طریق جدول قرار گرفته در پایین صفحه اقدام نمایید.
  • Valid: در این بخش نیز تعداد FAQ های ایجاد شده که بدون هیچگونه مشکلی در نتایج گوگل نشان داده می شود، قرار خواهد گرفت.

همانند تصویر زیر می توانید گزینه Impressions را فعال نمایید. با این کار اطلاعات مربوط به تاثیر داده ساختار یافته پرسش و پاسخ در نتایج گوگل روی تعداد نمایش آن قابل مشاهده است.

impression چیست و با CTR چه تفاوتی دارد؟

تحلیل صفحه FAQ سرچ کنسول گوگل

تحلیل داده ساختار یافته پرسش و پاسخ در FAQ سرچ کنسول

در قسمت جدولی بخش FAQ سرچ کنسول گوگل می توانید جزئیات مربوط به صفحات FAQ را مشاهده کنید. در این قسمت وضعیت هر یک از صفحات و خطاهای احتمالی به وجود آمده قرار گرفته است. بعد از رفع هر یک از خطاهای قرار گرفته در این بخش سرچ کنسول گوگل می توانید از طریق قسمت Validation این موضوع را به گوگل اطلاع دهید.

بخوانید!  آموزش کامل رفع خطا too many redirects در وردپرس

validation یا اعتبارسنجی سرچ کنسول گوگل

یک قابلیت مهمی که در بخش جدولی سوالات متداول گوگل سرچ کنسول وجود دارد، امکان مرتب سازی داده ها با توجه به فیلترهای قرار گرفته است. با کلیک روی گزینه قرار گرفته می توانید با توجه به نیاز خود یکی از فیلترهای موجود را اعمال نمایید.

تحلیل داده ساختار یافته با FAQ سرچ کنسول

همچنین می توانید با استفاده از گزینه زیر اقدام به گزارش گیری نمایید. با استفاده از این بخش سرچ کنسول گوگل شما می توانید اطلاعات مربوطه را در Google Sheets مشاهده یا طی یک فایل CVS دانلود کنید.

طریقه گزارش گیری در google search console

تگ اسکیما FAQ سرچ کنسول

سوالی که ذهن بسیاری از وبمستران را به خود مشغول می کند این است که چطور زیر لینک سایتم در نتایج گوگل پرسش و پاسخ درج کنم. اما موضوع اینجاست که نمایش FAQ در گوگل به تنهایی کافی نیست. بعد از ایجاد اسکیما پرسش و پاسخ در نتایج گوگل اولین گامی که باید بردارید تحلیل اطلاعات مربوط به آن از طریق گوگل سرچ کنسول است. اگر بتوانید به شکل درستی از اطلاعات موجود در این منبع مهم استفاده کنید، این شانس را خواهید داشت که از این تکنیک افزایش نرخ کلیک، برای بهینه سازی سئو وب سایت خود استفاده نمایید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تلاش ما بر این بوده است تا شما را با نحوه تحلیل اطلاعات صفحه FAQ از طریق سرچ کنسول گوگل آشنا کنیم.

آموزش سرچ کنسول گوگل

نوشته نمایش سوال و جواب در نتایج گوگل با FAQ سرچ کنسول اولین بار در پایگاه دانش میزبان‌فا پدیدار شد.