0

کوتاه کننده لینک؛ معرفی ۱۰ سرویس برتر ایرانی و خارجی

مسئله از آنجا شکل گرفت که یک لینک دراز و بدقواره که پر از حروف عجیب و عریب و درهم و برهم بود را میخواستیم در شبکه‌های اجتماعی، پیامک و محتواهای دیگر به اشتراک بگذاریم.

این آدرس‌ها علاوه بر این که ظاهر مطلب را از قیافه می‌انداخت، بیشتر کاراکترهای متن را بیخود و بی‌جهت اشغال میکرد. بعداً مشخص شد که خیلی‌ها حتی به این آدرس‌های عجیب اعتماد نمی‌کردند، چون ظاهری اسپم‌گونه داشتند.

با به وجود آمدن این مشکلات سایت‌های لینک کوتاه کن یکی یکی سر از کار در آوردند و تعدادشان روز به روز بیشتر شد. در این مقاله ۱۰ تا از بهترین‌های ایرانی و خارجی را معرفی خواهیم کرد.

سرویس کوتاه‌کننده لینک چیست؟

لینک‌های طولانی مثل یک آدم ژولیده می‌ماند که سال‌ها رنگ آرایشگاه را به خود ندیده است. کوتاه‌کننده لینک مانند یک آرایشگر ماهر، این لینک را تحویل می‌گیرد و یک URL تر و تمیز و کوتاه شده تحویل می‌دهد.

استفاده از این سرویس‌ها اینقدر ساده است که نیازی به توضیح و آموزش ندارد، فقط کافی است یکی از این سایت‌ها را باز کنید، آدرس خود را در کادر مشخص شده بیندازید و آدرس جدید را بسازید.

چرا باید از لینک کوتاه استفاده کنیم؟

۵ دلیل مهم وجود دارد که شما باید هنگام اشتراک گذاری لینک‌ها از ادرس کوتاه شده آن‌ها استفاده کنید.

وقتی لینک طولانی و عجیب و غریبی در شبکه‌های اجتماعی بگذارید ممک است شبیه اسپم به نظر برسد و کاربران روی آن کلیک نکنند. کوتاه کننده‌های لینک می‌توانند لینک‌های زشت و بدقواره را به یک لینک واضح و روشن تبدیل کنند.

لینک‌های کوتاه به شما این امکان را می‌دهد که عملکرد لینک‌های ایجاد شده را زیر نظر بگیرید؛ یعنی بدانید چند نفر روی لینک شما کلیک کرده‌اند؟ این افراد از چه دستگاهی استفاده کرده و از کدام مناطق جغرافیایی بوده اند؟

بعضی از شبکه‌های اجتماعی محدودیت کاراکتر دارند؛ مثلاً برای توییتر و لینکدین، به ترتیب ۲۸۰ و ۶۰۰ کاراکتر در هر پست در اختیار دارید که یک لینک طولانی بسیاری از این کاراکترها را از شما می‌گیرد.

بخوانید!  اهمیت تبلیغات در طراحی سایت

با کوتاه کردن لینک می‌توانید لینک جدید را شخصی سازی کنید، از کلمات دلخواه استفاده کنید و حتی نام برند خود را به لینک اضافه کنید. با اضافه کردن نام برند

فرض کنید می‌خواهید برای کاربران خود اس ام اس بفرستید که محصول جدیدی معرفی کنید یا آن‌ها را از یک تخفیف مطلع کنید. اگر لینک شما طولانی باشد هم پیام شما ظاهر زشتی پیدا می‌کند و هم متن پیام طولانی می‌‌شود و شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

خب حالا که مزایای مهم این سرویس‌ها را شناختید، وقت آن است که چندتا از بهترین‌های خارجی و ایرانی آن‌ها را با هم مرور کنیم.

سرویس‌های خارجی کوتاه‌کننده لینک

در این قسمت با ۷ تا از معروف‌ترین سایت‌های خارجی که در زمینه کوتاه کردن لینک و ردیابی لینک‌ها خدمات ارائه می‌دهند، آشنا می‌شویم:

goo.gl

بله درست است، این سرویس دیگر کار نمی‌کند. برای مدت زمان طولانی ابزار شماره یک کوتاه کردن لینک در دست گوگل بود، اما چه می‌شود کرد که همه چیزهای خوب یک روز به پایان می‌رسد. این سرویس در مارس ۲۰۱۹ به صورت رسمی فعالیتش متوقف شد. البته گوگل اعلام کرد لینک‌هایی که قبلاً با این سرویس ساخته شده‌اند همچنان بدون خطا به کار خود ادامه می‌دهند و به صفحه مقصد هدایت می‌شوند.

بجز گوگل صدها سرویس کوتاه‌کننده لینک دیگر وجود دارد که واقعاً هم خوب کار می‌کنند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

Bitly

یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک bitly است که شاید ما فقط برای کم کردن کاراکترهای لینک از آن استفاده کرده باشیم ولی این سرویس یک پلتفرم کامل برای لینک‌هاست.

مثلا معیار عملکرد لینک‌ها مثل نرخ کلیک، آمار کانال‌ها و اطلاعات جغرافیایی افرادی که رو لینک‌ها کلیک کرده‌اند را نشان می‌دهد. علاوه بر این bitly لینک‌های برند را پیشنهاد می‌دهد و با نرم‌افزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی ادغام می‌شود.

بخوانید!  چگونه از رها کردن سبد خرید توسط مشتری در فروشگاه اینترنتی جلوگیری کنیم؟

TinyURL

استفاده از این سایت خیلی ساده است. کافی است لینک موردنظر را وارد کنید و یک لینک کوتاه تر و تمیز با کلمه‌ای که خودتان برای ادامه لینک وارد کرده‌اید تحویل بگیرید.

وقتی شما اطلاعات لینکتان را در قسمت مشخص شده وارد می‌کنید، سه url  به شما نشان داده می‌شود: لینک طولانی، لینک کوتاه شده و لینک سومی که می‌تواند به عنوان پیشنمایش وب استفاده شود.

Rebrandly

ریبرندلی یکی دیگر از سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک است که شبیه سرویس‌های قبلی است می‌تواند با ۵۰ پلتفرم دیگر یکپارچه شود.

ریبرندلی باور دارد که یک برند (چه محصول باشد و چه شخص) با شخصی‌سازی کردن لینکشان ارزش بیشتری در وب بدست می‌آورند.

SmallSeoTools

این سایت ابزارهای زیادی دارد که یکی از آن‌ها کوتاه کننده لینک است. خیلی سریع لینک را فشرده می‌کند، رایگان است و هیچ آپشن اضافه‌ای ندارد.

ShortURL.at

ShortURL.at مانند بقیه ساده و سریع لینک کوتاه به شما می‌دهد. فقط کافیست لینک را دراخل کادر قرار دهید و گزینه shorten url  را بزنید.

B.LINK

بی لینک هم یکی از کوتاه‌کننده‌های قدرتمند که که می‌توانید با آن لینک‌های شخصی شامل کلمه‌های مناسب و دلخواه بسازید، نه یک لینک با کاراکترهای رندوم و درهم و برهم!

این سرویس همچنین گزارش‌های تحلیلی از نرخ کلیک، مکان، زبان، دستگاه و موقعیت مکانی ارائه می‌دهد و میتواند با ابزارهای تحلیل مثل گوگل آنالیتکس، ادوب و غیره یکپارچه شود.

سرویس‌های ایرانی کوتاه‌کننده لینک

خب ایرانی‌ها هم در بخش آدرس‌های کوتاه بیکار ننشسته‌اند و سرویس‌هایی زیادی با قابلیت‌های بالا را‌ه‌اندازی کرده‌اند که نه تنها چیزی از نمونه خارجی آن کم ندارند بلکه گاهی یک سر و گردن هم بالاتر هستند. در ادامه ۴ تا از بهترین سایت‌های کوتاه‌کننده لینک ایرانی را معرفی می‌کنیم.

yun

آنچه خوبان همه دارند را این سرویس ایرانی یکجا دارد. جدا از اینکه با یک کلیک لینک را کوتاه می‌کند، در قسمت تنظیمات پیشرفته میتوانید تاریخ انقضا برای اینک تعیین کنید، با کلمه‌های دلخواه لینک بسازید و به تمامی گزارشات لینک‌ها دسترسی داشته باشید مثل ، نرخ کلیک، تعداد کلیک ها به تفکیک دستگاه، موقعیت مکانی، روزهای هفته و ساعت‌های شبانه روز.

بخوانید!  ثبت نشان تجاری برای طراحی سایت فروشگاهی

zaya

سرویس زایا هم لینک‌ها را برایتان فشرده می‌کند و هم این امکان را به شما می‌دهد که دامنه سایتتان را به این سرویس متصل کنید و  لینک‌های شخصی شده داشته باشید.

b2n

کار با سایت b2n هم ساده و راحت است. لینک بلند را در کادر پایین می‌گذاریم و یک لینک کوتاه بریده تحویل می‌گیریم. می‌توانیم با کادر دوم یک لینک با کلمات دلخواه بسازیم.

این سرویس رایگان است و می‌توان به صورت نامحدود از آن استفاده کرد. لینک‌ها تاریخ انقضا ندارند و می‌شود آمارشان را مشاهده کرد.

opizo

اپیزو یکی دیگر از سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک است که ادعا می‌کند که شما می‌توانید از طریق لینک‌های کوتاه ساخته شده کسب درآمد کنید. به این صورت که به ازای هر بازدید که از لینک‌های‌تان می‌شود، مبلغی به حسابتان واریز می‌شود.

با این خدمات شما با یک تیر چند نشان زده‌اید؛ هم با اشتراک‌گذاری لینک‌ها ورودی صفحات خود را افزایش می‌دهید، هم امار لینک‌های خود را دارید و ان‌ها را مدیریت می‌کنید و هم برای کلیک‌های دریافتی کسب درآمد می‌کنید.

نتیجه؟

در این مقاله چند ‌تا از بهترین کوتاه‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌های لینک را به شما معرفی کردیم.

اگر قصدتان این است که در تبلیغات، محتوا و شبکه‌های اجتماعی، URL صفحات خود را به اشتراک بگذارید، از این سرویس‌ها حتماً استفاده کنید تا از مزایایی که اول مقاله گفتیم بهره ببرید.

اگر سوالی دارید در قسمت کامنت‌های همین مطلب بپرسید.

نوشته کوتاه کننده لینک؛ معرفی ۱۰ سرویس برتر ایرانی و خارجی اولین بار در نوین. پدیدار شد.